וירוס כופר

אחד האיומים הגדולים ביותר על עסקים קטנים, בינוניים וגדולים בארץ ובעולם. מדי שנה נאלצים עוד ועוד עסקים לשלם דמי כופר גבוהים עבור ביטחון המידע שלהם, ולא תמיד זה עוזר. מה זה וירוס כופר? איך להימנע ממנו? כל מה שרציתם לדעת על וירוס כופר ופחדתם לשאול

סיון לי סרבר

וירוס כופר היא תוכנה מזיקה המונעת גישה לקבצים ולמערכות המחשב ומשמשת לסחיטת כספים מהמשתמש - דמי כופר. התוקף לרוב יטען שלאחר התשלום תוסר מגבלת הגישה, אך כמובן שלא תמיד ניתן לסמוך עליו והרבה פעמים נעלם התוקף לאחר קבלת התשלום, מה שמשאיר את המשתמש חסר אונים. במידה ומדובר בעסק, קטן או גדול, זה יכול להיות קריטי מאוד. בישראל יש כ-450,000 מתקפות כופר מדי חודש אצל משתמשים פרטיים, עסקים קטנים וגדולים. בזמן המתקפה העסק נכנס למצב חירום, מושבת ועוסק כל כולו בהחזרת החומרים שלו. גם לאחר הטיפול ובמידה והצלחנו להתגבר על המשבר, בעל העסק נותר לרוב עם תחושה קשה ולחץ נפשי כבד. מדובר בפריצה לכל דבר, מה שעלול להדיר שינה מעיניו של בעל העסק ולגרום לפחד מתמיד שמא יקרה שוב. העסקים הקטנים הם לרוב ה"לקוחות" המועדפים על התוקפים, מכיוון שלא תמיד הם שומרים על מערך אבטחה טוב. לעיתים הם יסתפקו באנטי-וירוס חינמי או שלא יעדכנו אותו, הגיבויים שלהם יהיו מקומיים ולא מספקים ואולי גם לא תהיה להם חברת מחשוב טובה וזמינה. לכן, גם אם אתה בעל עסק קטן מאוד – כדאי לך לקרוא את המאמר הבא.

איך זה עובד?

התכנה נכנסת למחשב שלנו על ידי הסוואה בקובץ תמים כסוס טרויאני. הוא יכול להגיע אלינו במייל, בתכנת שיתוף קבצים או בכל מדיה אחרת היכולה להעביר קבצים בתוכה. לרוב תהיה לו כותרת מפתה, מה שיגרום לחלקנו לפתוח את הקובץ ללא החשד שמדובר בוירוס. במידה ומדובר בעסק בעל רשת מחשבים, מספיק שעובד אחד יפתח את הקובץ הנגוע, וכל הרשת תידבק.

תכנת הכופר מבצעת הצפנה לקבצים בצורה כזו שלא ניתן לגשת אליהם. על מנת שנוכל לגשת אליהם, נצטרך את מפתח ההצפנה הלוא הוא התוקף. אפשר להתייחס לזה כמו אל כספת שהקוד נמצא רק אצל התוקף. הוא מבקש סכום כסף עבורו יפתח לנו את הכספת. בלעדיו אנו תקועים עם כספת סגורה ובלי היכולת להגיע לתוכן שלה. קיימות תכנות כופר אחרות שנועלות את המערכות ומציגות הודעה כוזבת בה נכתב שלא ניתן לגשת לקבצים, על מנת שהמשתמש ייבהל וישלם.

איך זה נראה?

לאחר ההדבקה, התכנה מתחילה להצפין קבצים בכל ההתקנים המחוברים ברשת. לאחר מכן מופיעה הודעה עם דרישה לתשלום שנע בין מאות לאלפי דולרים בתמורה לשחזור הקבצים. כך נראית ההודעה (עם שינויים קלים מתוכנה לתוכנה):

וירוס כופר

מה עושים אחרי שנדבקנו בוירוס כופר?

אם הצלחתם לזהות את הוירוס עוד לפני ההודעה (ממש בזמן שהוא מצפין את כל הקבצים שלכם), נתקו את המחשב מיד מהחשמל! במידה ומדובר בסמארטפון או לפטופ, פשוט לחצו על כפתור הכיבוי כמה שיותר מהר או שהוציאו את הסוללה. כבו אותו באופן פתאומי ולא באופן מסודר, זה יעצור את תהליך ההצפנה. לאחר מכן אין להדליק את המחשב מחדש אלא להתייעץ עם חברה לשירותי מחשוב.

במידה ומצאתם את עצמכם עומדים מול ההודעה הנ"ל, אין לכם יותר מדי בררות. תוכלו לשלם ולקוות שהתוקף אכן ישלח את הקוד, דבר שלא תמיד קורה. או שתוכלו להיפרד מהקבצים שלכם לשלום.

במידה ושילמתם והקבצים שלכם הוחזרו אליכם, הדבר הראשון שכדאי לעשות הוא לגבות, לגבות, לגבות. למדו את הלקח שלכם. לאחר מכן מומלץ לבצע פירמוט לכל המחשבים והציוד שנמצא אצלכם והתקנה מחדש של מערכת ההפעלה, ווינדוס והחומרים שלכם.

איך שומרים על המחשבים שלנו ומונעים הדבקה?

שאלה מצוינת! ראשית, כדאי שתמיד יופעלו תוכנות אנטי-וירוס מתקדמות ומעודכנות. ההאקרים משתכללים כל הזמן והרבה פעמים הם מצליחים לפצח את תוכנות האנטי-וירוס הטובות בעולם, אבל כמובן שלא מזיק לנסות לחסום לפחות חלק מהם.

דבר נוסף הוא לתת הוראה לכל המשתמשים ברשת לא לפתוח קבצים לא מוכרים ואף מיילים ממקור לא ידוע. לעיתים רק עצם פתיחת המייל עלולה לגרום להשתלטות וירוסים. וכמובן אין להיכנס לקישורים ואתרים מפוקפקים. בקצרה – היו זהירים עם המחשבים שלכם והיכנסו ופתחו רק דברים מוכרים ולא חשודים. אם יש ספק – אין ספק.

גיבוי

דרך נוספת להגן על החומרים שלכם היא פשוט לגבות אותם. שימו לב שאם אתם מגבים בדיסק חיצוני המחובר לרשת המחשבים שלכם, גם הוא חשוף להדבקה בוירוס, לכן ההמלצה היא גיבוי בענן. את הגיבוי מומלץ לבצע כל יום או לעיתים קרובות מאוד.

להסדרת הגיבויים שלכם בצורה הבטוחה ביותר, צרו אתנו קשר עוד היום!

 

 טיפ קטן מאיתנו: כיצד להתגונן מפני וירוס כופר

 

 לפרטים נוספים חייגו: 03-5599962

לקבלת פרטים להצעת מחיר לחצו כאן

לקבלת פרטים נוספים ניתן לפנות אלינו בטלפון 03-5599962 או באמצעות הטופס המצורף

אנא הזן את שמך
אנא הזן אימייל תקין
אנא הזן מספר התקשרות
Invalid Input

כניסה לחשבון אישי

שכחתם סיסמא?